Léčba bolesti kolene

V lidském těle se nachází okolo tři sta různých kloubních spojení. Nejběžnější jsou tzv. synoviální klouby, které jsou volně pohyblivé a přizpůsobivé. K nim se řadí také kolenní kloub, řazený do skupiny tzv. váhonosných kloubů, které patří k největším a nejsilnějším kloubům lidského těla.

Bolest kolene může mít řadu příčin – od zranění v důsledku pádu, úderu, poranění kolenního kloubu při sportu či jiné fyzické činnosti, nadměrném přetěžování kloubu při fyzické práci přes vrozené a vývojové vady.

V rámci segmentu léčby velkých kloubů se v EuroPainClinics zaměřujeme na léčbu bolesti v důsledku osteoartrózy kolenního kloubu. Optimální typ léčby z portfolia poskytovaných výkonů doporučí lékař-specialista na základě klinického zhodnocení stadia osteoartrózy v rámci léčebného plánu.

Osteoartróza je chronické kloubní onemocnění, které souvisí s postupným úbytkem kloubní chrupavky. Chrupavka působí jako tlumicí polštář mezi kloubními plochami a jejím úkolem je tlumit nárazy a snižovat tření mezi nimi. Při úbytku chrupavky na sebe kosti narážejí, třou o sebe, vzniká otok (kloubní výpotek), vytvářejí se kostní výrůstky (osteofyty). Kolenní kloub je zvětšený, oteklý, začervenalý a citlivý. Podráždění okolních měkkých tkání a nervových struktur vyvolává bolest.

Léčba bolesti kolene

Víte, že:

  • Výskyt osteoartrózy v západních zemích je u 12 % populace nad 60 let věku.
  • Prvotní stadia osteoartrózy jsou tzv. bezpříznaková, to znamená, že pacient na sobě prakticky žádné ze symptomů nepozoruje.

Jak bolesti kolene předcházet?

  • Úpravou životního stylu
  • Snížením tělesné hmotnosti v případě nadváhy
  • Přizpůsobením pohybové aktivity vlastním schopnostem (cvičení, plavání, cyklistika, rotoped)
  • Vyhýbáním se náročným sportům se zátěží kloubů (tvrdé doskoky, vysokohorská turistika, vzpírání apod.)

K volbě vhodné a účinné léčby je nutné tuto příčinu správně diagnostikovat. Mimo klinická a laboratorní vyšetření je podstatné rentgenologické vyšetření kolene, které umožní zobrazit stadium onemocnění osteoartrózou a případné související patologické komplikace.

Léčba bolesti v EuroPainClinics

Odešlete bezplatnou E-konzultaci